Zabudnite na drahý softvér: Open-source alternatívy, ktoré stoja za vyskúšanie
Ak používate na prácu počítač, tak existuje niekoľko aplikácií, ktoré sú pre vašu prácu nevyhnutné. Microsoft Office a Adobe Photoshop sú asi najlepším príkladom, kvôli ich obľúbenosti, na druhú stranu preto môžu mať premrštené cenovky, predátorské predplatné alebo všeobecne zlé korporátne praktiky. My však nemusíme zúfať, pretože existuje veľké množstvo kvalitných open source alternatív k týmto produktom, ktoré sú zadarmo.
To že je aplikácia bezplatná neznamená rovno že je aj open source. Môže ich vlastniť pochybná spoločnosť, alebo môžu kedykoľvek zmeniť svoju stratégiu spoplatnenia.
Riešením je open source softvér, ktorý dáva všetku moc späť komunite a vývojárom. Ďalej vám predstavím niekoľko takýchto open source nástrojov.
Úprava fotografií a obrázkov
Pokiaľ ide o úpravu fotografií, tak každý pozná nástroje od spoločnosti Adobe. Photoshop a Illustrator sú v tomto segmente najpoužívanejšie nástroje, ale spájajú sa s nimi aj negatíva, ako vysoká cena a škandál s trénovaním umelej inteligencie na projektoch zákazníkov. K dispozícii našťastie máme aj niekoľko kvalitných open surce projektov, ktoré dokážu nástroje od Adobe nahradiť.
Jednou z najobľúbenejších možností je GIMP, nástroj na úpravu rastrových obrázkov s mnohými profesionálnymi funkciami na editovanie. K dispozícií tiež máme Inkscape, čo je vektorový grafický editor, ktorý je ideálny pre grafických dizajnérov. A ak ste umelec, Krita je vynikajúci nástroj na kreslenie a ilustráciu. Všetky tieto open source nástroje sú excelentnou voľbou a zaslúžia si vašu pozornosť.

Kancelársky balík
Ak píšete dokumenty, pracujete s tabuľkami alebo vytvárate prezentácie, takmer určite ste niekedy používali Microsoft Office. A aj keď existuje množstvo solídnych alternatív balíku Office, ktoré sú lacnejšie alebo bezplatné, len málo z nich je úplne open source. Jednou z najpopulárnejších open source možností je LibreOffice.
LibreOffice obsahuje základné nástroje, ktoré môžete vidieť aj v balíku Office od Microsoftu, a to konkrétne textoví editor (Writer), tabuľkoví editor (Calc), nástroj na tvorbu prezentácií (Impress) a databázový manažér (Base). Kancelársky balík LibreOffice tiež obsahuje grafický editor (Draw) a aplikáciu špeciálne na vytváranie matematických vzorcov (Math), ktoré je možné následne pridať do projektov v iných nástrojoch, ako je Writer a Calc.
Ďalšou alternatívou je kancelársky balík Apache OpenOffice, ktorý má podobné vlastnosti ako LibreOffice.
Zapisovanie poznámok
Pre tých, ktorý si potrebujete robiť poznámky tu máme skvelú alternatívu k možnostiam ako OneNote alebo Evernote. Joplin je nástoj, ktorý vám umožňuje organizovať poznámky do poznámkových blokov, sekcií a označovať ich značkami. Samotné písanie poznámok má množstvo užitočných funkcií ako pridávania zoznamov, tabuliek, obrázkov a iných príloh.
Skombinujte to s priateľským používateľským rozhraním, aplikáciou pre mobil a možnosťou synchronizácie a máte veľmi užitočný nástroj pre vaše poznámkové potreby.
Ďalšie možnosti sú: Zettlr, Zim, QOwnNotes, LogSeq a mnoho ďalších.

Úprava videa
Adobe je, tak ako pri úprave obrázkov, veľmi známa značka čo sa týka úpravy videa, vďaka svojmu Premiere Pro. Jednou z alternatív je nástroj DaVinci Resolve, ktorý je zadarmo na osobné použitie, ale nie je open source. Ak chcete niečo open source, tak tu sú pre vás niektoré z možností.
Medzi najpopulárnejšie z open source možností patrí Kdenlive. Táto aplikácia ponúka všetky funkcie, ktoré by ste očakávali od profesionálneho video editora, ako možnosť súčasne upravovať viacero audio a video stôp, úprava farieb, podpora veľkého množstva formátov a vysoko prispôsobiteľné rozhranie. Ďalšie možnosti sú ShotCut a OpenShot, ktoré ponúkajú množstvo funkcií pre úpravu videa. Kdenlive a OpenShot podporujú Windows, Linux a macOS, zatiaľ čo ShotCut je len pre Windows.
Záver
Myslím že nech ste ktokoľvek, tak niektorá z týchto open source aplikácií sa vám bude určite hodiť. Platené nástroje môžu byť pohodlnejšie, ale je skvelé mať open source možnosti, vďaka ktorým nemusíme toľko míňať. Prístup k takýmto užitočným nástrojom si zaslúži každý a open source komunita ich rada poskytne.