Linux: Čo to je a prečo by vás mal zaujímať?

Linux je jadro operačného systému (kernel), čo je základná časť, ktorá priamo komunikuje s hardvérom počítača a umožňuje aplikáciám a používateľom pracovať s týmto hardvérom. Linux nie je sám o sebe operačný systém, ale je to jadro na ktorom sú postavené operačné systémy, ktoré nazývame Linuxové distribúcie. Operačný systém je softvér, ktorý spravuje zdroje počítača alebo notebooku a poskytuje programom/aplikáciam rozhranie na prístup k týmto zdrojom.

Čo je Linuxová distribúcia?

Linux má množstvo podôb pre rozličných používateľov. Od začiatočníkov po hard-core užívateľov, každý si tu nájde svoju „príchuť“. Tieto verzie sa nazývajú distribúcie, alebo v skratke sa označujú aj distro. Takmer všetky distribúcie Linuxu môžu byť stiahnuté zadarmo, napálené na USB alebo CD a nainštalované na počítač. 

Tu sú niektoré populárne distribúcie: Ubuntu, Linux Mint, Manjaro, Fedora, Arch, Debian, Pop OS, openSuse.

Každá distribúcia sa skladá z linuxového jadra a sady softvéru. Obyčajne obsahuje pracovné prostredie (KDE, Gnome, XFCE, a pod.), kancelársky balík (LibeOffice alebo OpenOffice), internetový prehliadač (Mozilla Firefox, Chromium) a iné nástroje.

tux logo
Maskot Linuxu - Tux

Jednou z najčastejších otázok je: „Prečo sa trápiť s učením sa nového počítačového prostredia, keď operačný systém, ktorý je väčšinou už súčasťou kupovaného počítača alebo notebooku, funguje bez problémov?“

Otázkou však je, či naozaj operačný systém, ktorý aktuálne používate, funguje bez problémov alebo ustavične bojujete s problémami, ako sú napríklad reklamy, online účty, vírusy, spomalenia, nákladné opravy a licenčné poplatky. Ak ste sa už stretli s niektorým z týchto problémov, Linux je perfektným riešením. Linux sa stal jedným z najspoľahlivejších počítačových ekosystémov na planéte. Aj vďaka nulovým vstupným nákladom je dokonalým riešením pre váš nový operačný systém.

Linux viete zadarmo nainštalovať na ľubovoľný počet zariadení bez toho, aby ste platili za licenciu alebo služby. Pre porovnanie sa pozrime na cenu Windows 11. Oficiálna kópia Microsoft Windows 11 Home stojí okolo 140€ (cena ku 02.2024), verzia Pro stojí ešte viac. Na internete sa viete dostať aj k lacným licenciám, ale ich pôvod môže byť pofidérny. O inom to je v prípade, ak si kupujete počítač s už predinštalovaným operačným systémom, kde sa takmer vždy jedná o operačný systém Windows, alebo v apple produktoch je to Mac OS. Aj v tomto prípade je však veľa dôvodov na prechod na Linux. 

Ak na cene nezáleží, čo tak mať operačný systém, ktorý bude fungovať bez problémov, kým ho budete používať? Linux je známy svojou spoľahlivosťou a preto je najviac používaným operačným systémom serverov. Server je počítač, ktorý kvôli svojim kľúčovým úlohám (web, súborový, mail, herný server, a podobne) potrebuje, aby bežal nonstop a preto sa v serveroch používa najkvalitnejší hardvér, sú zabezpečené proti výpadku napájania a nachádzajú sa v dátových centrách, kde je zabezpečené optimálne prostredie pre ich chod.

server
Rackové servery na stojanoch v dátovom centre

Open source, teda otvorená licencia

Linux je distribuovaný pod open source licenciou, ktorá sa riadi následujúcimi kľúčovými princípmi:

  • sloboda spustiť program na akýkoľvek účel,
  • sloboda študovať, ako program funguje a meniť ho tak, aby robil to, čo od neho požadujete,
  • sloboda redistribúcie kópií,
  • sloboda distribuovať kópie vašich upravených verzií. 

Tieto princípy sú rozhodujúce pre pochopenie komunity, ktorá vytvára platformu Linux. Aj vďaka týmto zásadám si mnoho ľudí vyberá Linux. Linux je o slobode a o slobode voľby, čo sa zväčša o ostatných operačných systémoch nedá povedať. 

Ktorú distribúciu si vybrať?

Záleží to hlavne od vašich počítačových zručností. 

Pre začiatočníkov alebo pre ľudí, ktorí prechádzajú z Windows, je najlepšou voľbou Linux Mint. Linuxu Mint hneď po inštalácií obsahuje všetko potrebné, ako je internetový prehliadač (Mozilla Firefox), kancelársky balík (LibreOffice) a pre jednoduchú inštaláciu ďalších programov obsahuje správcu softvéru. Na výber máte 3 verzie, a to Cinnamon, Xfce a MATE. Xfce a MATE verzie vás budú zaujímať, ak máte starší alebo málo výkonný počítač, v ostatných prípadoch odporúčam Cinnamon verziu. Cinnamon verzia obsahuje Cinnamon počítačove prostredie, ktoré vyvíja Linux Mint a je veľmi podobné Windows prostrediu

Pre pokročilých je tu Arch Linux, ktorý je známy hlavne pre spôsob inštalácie, ktorý zahŕňa ručnú inštaláciu a výber počítačového prostredia, programu na správu súborov, internetového prehliadača a všetkého ostatného prostredníctvom textových príkazov. Inštaláciou ale náročnosť nekončí. Arch užívateľa neobmedzuje a teda ho ani nechráni pred totálnou deštrukciou svojho operačného systému. Aj napriek tomu má Arch veľa výhod, ako sú napríklad najnovšie verzie programov vďaka spôsobu vydávania nových verzií operačného systému (rolling release) a veľká prispôsobivosť a rýchlosť

Za zmienku tiež stojí Debian, ktorý je základom pre veľa distribúcii (Ubuntu, Linux Mint, a pod.), ale používa zastaralé balíčky programov kvôli stabilite a preto nie je pre bežných užívateľov takou populárnou voľbou. Ďalej je to Ubuntu, ktoré je najpoužívanejšou disribúciou, ale aj značne kontroverznou distribúciou pre linux komunitu.  Pre začiatočníkov sa taktiež odporúča Pop OSkvôli podpore NVIDIA grafických kariet a prostrediu podobnému Windowsu. 

linux mint
Linux Mint 22 "Wilma"

Záver

Ak ste ktokoľvek, tak podľa mňa stojí za to Linux aspoň skúsiť. Nemali by ste ale hneď preinštalovať svoj operačný systém, hlavne ak nemáte urobenú zálohu dôležitých súborov. Je aj jednoduchší spôsob na otestovanie Linuxu a to pomocou virtuálnej mašiny, ktorá vie spustiť iný operačný systém vrámci vašeho aktuálneho systému ako aplikáciu, kde sa dá otestovať. Netreba sa báť a treba skúšať nové veci.

0 Komenty
Najstaršie
Najnovšie
Inline spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre
Návrat hore