Hranie hier na Linuxe: Čo funguje a čo nie?
Hranie hier v Linuxe bolo historicky len pre pár nadšencov a nie pre širšiu hráčsku komunitu, kde je Linux často zatienený Windowsom. Avšak herná scéna sa rapídne rýchlo mení. Vďaka snahám open-source komunity a technickým prelomom, sa stáva z Linuxu schopná platforma na hranie hier.
Problémové žánre pre Linux gaming
Ak väčšinou hráte indie hry, hry pre jedného hráča, staršie hry, emuláciu a podobne, pravdepodobne bude pre vás Linux veľmi uspokojivým zážitkom. Avšak ak máte v pláne venovať sa niektorému z následujúcich žánrov, tak môžete očakávať problémy, ktorých riešenie môže siahať od jednoduchej minútovej záležitosti po niekoľkohodinové googlenie s neurčitým výsledkom.
Množstvo kompetetívnych strieľačiek má anti-cheat softvér, ktorý v súčastnosti blokuje zariadenia s Linuxom. Závisí to od konkrétnej hry: CS2, Overwatch 2 Apex Legends a mnoho ďalších kompetetívnych strieľačiek sa dá hrať na Linuxe. Ak však chcete hrať Fortnite, Valorant, alebo Rainbow Six Siege, tak v Linuxe nepochodíte. Dostupnosť jednotlivých hier si viete overiť na stránke areweanticheatyet.com.
Opäť záleží na hre, ale vo všeobecnosti hneď po vidaní AAA multiplayer hra nemusí správne bežať. Tiež to závisí najmä na anti-chet softvéri a DRM (Správa digitálnych práv).
Virtuálna realita je uskutočniteľná na Linuxe, hlavne prostredníctvom náhlavnej súpravy Valve Index. V súčastnosti jej však chýba veľa funkcií a preto sa momentálne nedá odporučiť.
V Linuxe nie je podporované množstvo zariadení určených pre pretekárske simulátory, ako volanty, joysticky a kokpity.

Prelomové technológie, kľúčové pre Linux gaming
Predošlé zmienené problémy sa snaží prekonať množstvo prelomových technológií a gaming na Linuxe je tak poznačený niekoľkými výraznými projektmi na podporu a zlepšenie zážitku z hrania počítačových hier. Tieto zmeny nielenže rozšírili hernú knižnicu, ale tiež zefektívnili herný proces, čím sa Linux stál dostupnejším a zábavnejším pre širšie publikum.
- Wine
Wine je softvér ktorý umožňuje chod Windows aplikácií v Linuxovom operačnom systéme. V priebehu rokov sa Wine výrazne posunul v podpore pre DirectX, kolekciu API (rozhranie pre programovanie aplikácií) používaných vo Windows hrách. Tento vývoj znamenal, že na Linuxe sa začalo hrať širšie spektrum hier, vrátane tých, ktoré vyžadujú novšie verzie DirectX.

- Proton
Pravdepodobne najväčší prelom v posledných rokoch bolo predstavenie Protonu od spoločnosti Valve. Jedná sa o vrstvu kompatibility založenú na Wine, ktorá sa priamo integruje do Steamu. Proton bol spustený ako súčasť Steam Play iniciatívy, ktorá sa snaží zjednodušiť hranie Windows hier na Linuxe do tej miery že nebude nutné riešiť čokoľvek iné ako jednoducho stlačiť tlačidlo inštalovať v aplikácii Steamu a hrať. Poton dramaticky zvýšil počet Windows hier hrateľných na Linuxe, často s výkonom ktorý konkuruje natívnemu hraniu vo Windowse.
- SteamOS
SteamOS je linuxová distribúcia založená na distribúcií Debian, ktorú spoločnosť Valve vyvíja ako primárny operačný systém pre svoje herné konzoly Steam Deck. SteamOS sa zameriava na obývačkový herný zážitok, ako herné konzoly Play Station a Xbox. Množstvo Linuxových distribúcií zameraných pre hráčov je inšpirovaných SteamOS.

- Lutris
Valve je najväčším hráčom čo sa týka hrania hier na Linuxe, ale aj iné projekty hrali kľúčovú rolu pri zdokonaľovaní Linux gamingu. Jedným z nich je Lutris, open-source herná platforma, ktorá umožňuje hráčom inštaláciu a manažovanie hier z rôznych zdrojov, vrátane natívnych Linux hier, emulátorov a Windows hier vďaka Wine. Poskytnutím jednotného rozhrania na správu rôznorodej hernej knižnice zjednodušuje Lutris herný zážitok v systéme Linux, čím používateľom uľahčuje objavovanie a užívanie si širokého spektra hier.
Tieto prelomové technológie spoločne zmenili svet Linux gamingu, vyriešili problém s kompatibilitou a dostupnosťou, ktoré kedysi odradzovali od hrania hier na Linuxe.
Zhrnutie
Hranie hier na Linuxe sa veľmi rýchlo vyvíja a herný zážitok sa zlepšuje. V súčastnosti viete vďaka Steamu väčšinu hier jednoducho nainštalovať a hrať bez akýchkoľvek problémov, tak ako na Windowse. No stále ostáva pár nevychytaných múch. Veľa záleží od konkrétnej hry. Kompatibilitu svojho obľúbeného titulu si viete skontrolovať na stránkach ako ProtonDB, wine AppDB a už spomínanej Are We Anti-Cheat Yet?.