Nevýhody Linuxu: Prečo nemusí byť ideálny pre každého?
Ako pri všetkom, tak aj Linux má svoje nedostatky. Aj keď Linux ponúka mnohé výhody, má aj niekoľko nevýhod, ktoré môžu byť pre určitých používateľov obmedzujúce. Ďalej si rozoberieme o aké hlavné nevýhody ide a vy sa môžete rozhodnúť či Linuxu dáte šancu.
Krivka učenia
Z času na čas to nie je len o učení sa nových vecí, ale skôr o tom, ako sa čo najrýchlejšie dostať do komfortnej zóny pri používaní systému. Niektorý používatelia sa chytia rýchlejšie ako iný, ale vo všeobecnosti, keď vstúpite do sveta Linuxu, musíte byť ochotní vynaložiť trochu úsilia na to, aby ste sa naučili veci, ktoré nie sú zrejmé.
Ak sa používateľ nevie zorientovať v úlohe, ktorú chce vykonať, nie je to pre neho. Platí to pre každý operačný systém. Používateľ, ktorý používa Windows, alebo macOS, sa nemusí s Linuxom tak rýchlo stotožniť.

Rozmanitosť
Linux má veľké množstvo distribúcií, čo môže byť zmätočné pre nových používateľov. Vieme odporučiť najlepšie distribúcie pre začiatočníkov, ale výber je aj tak náročný. Možno budete chcieť vyskúšať viacero z nich, aby ste zistili, čo s vami funguje najlepšie, to ale môže byť časovo náročné.
Najlepšie je si distribúcie, ktoré sa vám zapáčia vyskúšať vo virtuálnej mašine, kde z pohodlia svojho aktuálneho systému viete spustiť iný operačný systém, tak ako akúkoľvek inú aplikáciu. Spustenie takejto mašiny nie je náročné. Môžete vyskúšať distribúcií koľko len chcete a váš pôvodný operačný systém ostáva nezmenený. Ak sa vám žiadna z možností nezapáči, tak sa nič nedeje a môžete ostať vo vami preferovanom operačnom systéme.
Podiel na trhu
Linux nie je populárny operačný systém pre stolné počítače. Bez výraznejšej prítomnosti na trhu však nemôžme očakávať, že vývojári aplikácií budú vytvárať a spravovať nástroje pre Linux.
Iste, je tu veľa základných a populárnych nástrojov, ktoré sú v Linuxe dostupné. Ale niektoré populárne a pre niekoho kľúčové programy, na Linuxe oficiálne nefungujú. Na Linuxe existuje množstvo alternatívnych aplikácií, ale niekedy nie sú dostatočnou náhradou za komerčný softvér.
Nedostatok proprietárneho softvéru
Ako som už spomenul vyššie, nie každý má záujem priniesť svoje nástroje do Linuxu. Niektoré populárne programy, ako napríklad Adobe Creative Suite (Photoshop, Illustrator) alebo Microsoft Office, na Linuxe oficiálne nefungujú, prípadne sú dostupné len obmedzene cez alternatívy ako Wine alebo virtualizáciu.
Ak chcete hať hry na počítači, Windows zostáva najlepšou voľbou pre podporu najnovšieho hardvéru a technológií. Mnohé herné štúdiá neponúkajú Linux verzie svojich hier, hoci v posledných rokoch sa situácia zlepšila vďaka platformám ako Steam a Proton (projekt na spúšťanie Windows hier na Linuxe). Na Linuxe môžete hrať veľa moderných hier, ale zážitok nemusí byť konzistentný a závisí aj od hardvéru, ktorý používate.
V poslednej dobe sa Steam Deck (prenosná herná konzola) postaral o to že viac herných vývojárov berie na vedomie Linux a snaží sa o lepší zážitok z ich hier na tejto platforme. Hrateľnosť a kompatibilita nových hier na Linuxe sa neustále zlepšuje. Kompatibilitu svojej obľúbenej hry s Linuxom si viete pozrieť na stránke ProtonDB.

Technická podpora
Viem, že nie každý ju potrebuje, ale je fajn ak existuje možnosť profesionálnej technickej podpory, ktorá vás vie na diaľku naviesť na riešenie problému. V Linuxe môžete požiadať o pomoc komunitu, ale to nemusí byť také bezproblémové ako niektoré profesionálne služby technickej podpory.
Záver
Napriek mnohým nevýhodám je Linux veľmi dobrou alternatívou k Windowsu a macOS. Ak ste zvedavý, ale bojíte sa že niečo pokazíte, tak skúste Linux vo virtuálnom stroji bez akýchkoľvek rizík. Alebo ak máte doma starší počítač, či notebook, tak môžte použiť ten na testovanie rôznych distribúcií. Netreba sa báť testovať nové veci, ktoré vám nakoniec možno budu viac vyhovovať.